Joe Chal vel Chalubowicz
Joe Chal vel Chalubowicz
Joe Chal Joe Chal
617
BLOG

Joe Chal – Jaja Mamutaka na Wielkanoc

Joe Chal Joe Chal Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

                        

 

Ptak Mamutak, łacińska nazwa Aepyornis Maximus, był największym ptakiem jaki kiedykolwiek żył na Ziemi. Jako gatunek istniał przez ponad 60 milionów lat i stwierdzono jego istnienie tylko na wyspie Madagaskar. A wymarły one w 1700 roku po przybyciu europejskich kolonistów na wyspę.

To był ptak nielot bardzo bliski krewny do strusia afrykańskiego i australijskiego emu.

Na wielkich ogromnych nogach z potężnymi pazurami wyglądał ten ptak przerażająco dla nowo przybyłych osadników, zwłaszcza gdy się wyprostował jego wzrost sięgał prawie 3 m wysokości w przypadku dorosłego osobnika. Miał stosunkowo małą głowę na szczycie długiej szyi z szerokim jak włócznia dziobem. Na szczęście dla kolonistów jako wegetarianin nie był dla nich żadnym zagrożeniem. Nie mając naturalnych wrogów nie okazał strachu w stosunku do nowych przybyszy, stał się łatwym łupem do upolowania.

"W ten sposób populacja tych ptaków wymarła na zawsze".

Jego ciało było pokryte zjeżonymi włosowatymi piórami, bardzo podobnymi do australijskiego strusia emu o wadze znacznie większej bo przekraczającej 450 kg. Jaja tego ptaka były szczególnie atrakcyjną nagrodą. Będąc ponad sto razy większe niż jaja kurze były poszukiwane nie tylko w celu zrobienia smacznego posiłku, ale także jako osobliwości dla żeglarzy i odkrywców.  Ponad metr w obwodzie i wysokości 35 cm. Łatwo jest teraz zrozumieć, dlaczego były one tak bardzo poszukiwane.

Naukowcy sugerują w ostatnich latach, że można będzie te Mamutaki jeszcze raz przywrócić naturze. Nowe technologie pozwoliły na wyodrębnienie DNA znajdujących się w skorupkach jaj tego gatunku w szczególności. Materiał genetyczny został wyciągnięty z muszli, które było zachowały się i przeleżały w ziemi ponad 19.000 lat, więc to daje nadzieję dla teko wspaniałego ptaka. Badacze z Murdoch Uniwersytetu w Perth, Australia są w trakcie eksperymentów na celu określenie, czy jest możliwe również pozyskanie wystarczającej ilości materiału z muszli tych ptaków. Jeśli to się potwierdzi to pozyskany materiał DNA można będzie wprowadzić do żywego zarodka jaja emu.

Może ptaki Mamutaka znowu zaczną zdumiewać nas swoją wielkością tak jak to było jeszcze 300 lat temu.

Jednak nie spodziewajcie się zobaczyć tych jaj w najbliższym czasie w supermarkecie blisko Ciebie – w Grudziądzu, Warszawie czy Paryżu.

                                     

 

Smacznego jajka!

Joe Chal vel Chalubowicz

Joe Chal
O mnie Joe Chal

Jestem prezesem i fundatorem Polsko Australijskiej Fundacji działającej na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Prowadzę badania naukowe na temat „Autyzmu” (rehabilitacji) z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie